Szybka nauka języków obcych (darmowy fragment)


Poniżej znajdziesz link do  ebooka, z którego pochodzi darmowy fragment

Szybka nauka języków obcych

WPROWADZENIE

Cieszę się, że jesteś. Być może przywiodła Cię tutaj ciekawość lub chcesz się szybko i z przyjemnością nauczyć języka obcego, a może przybywasz z jeszcze innego powodu. Tak czy inaczej: Witaj w gronie ludzi pragnących się szybciej rozwijać i ceniących swój czas.

Cały temat szybkiego uczenia się języków jest bardzo obszerny. Stworzono wiele systemów i technik nauki. My jednak zajmiemy się tymi absolutnie najskuteczniejszymi, tak żebyś osiągnął jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Moja przygoda z językami obcymi – jak prawie u każdego – zaczęła się w szkole, a mianowicie już w podstawówce, gdzie miałem lekcje języka angielskiego i niemieckiego. Moje osiągnięcia językowe były nikłe, a właściwie – żadne. Po ośmiu latach nauki zorientowałem się, że w rzeczywistości w dalszym ciągu ogromną trudność sprawia mi posługiwanie się tymi językami.

Coś tu jest nie tak – pomyślałem. Zakupiłem więc chyba wszystkie dostępne na polskim rynku publikacje poruszające temat efektywnej nauki. Byłem na różnego rodzaju szkoleniach. Jednak nigdzie nie znalazłem dokładnie tego, czego szukałem, czyli przepisu na błyskawiczne osiągnięcie niezależności językowej.

Testowałem różne znane mi techniki, tworzyłem nowe i modyfikowałem stare, łączyłem i sprawdzałem, co działa, a co nie. Po długim okresie intensywnej pracy odkryłem system, dzięki któremu możesz błyskawicznie nauczyć się języka.

Niniejsza publikacja zawiera minimum teorii oraz szereg ćwiczeń, których celem jest zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Jeżeli chcesz maksymalnie z niej skorzystać – wykonuj wszystkie ćwiczenia. Pamiętaj, że samo czytanie bez działania nic Ci nie da. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to wszystko działa. Jednak nie przekonasz się o tym, jeżeli tego nie sprawdzisz.

Cały ebook jest krótki i napisany bardzo prostym, zwięzłym językiem. Przeczytałem wiele grubych, trudnych książek i wiem, że czytanie tego typu publikacji nie sprawia żadnej przyjemności, a tylko męczy.

Ponieważ szanuję Twój czas – nie znajdziesz tutaj wielu niepotrzebnych, jak to w większości tego typu książek bywa, stron. Ten ebook jest pigułką, którą już dawno powinieneś połknąć. Tak więc zacznijmy tę wspaniałą podróż i zobaczmy, jak wielkie umiejętności ukryte są w Twoim umyśle.

Rozdział I

PRZYCZYNY NIEPOWODZEŃ W NAUCE

Jak już wcześniej pisałem, do momentu, gdy postawiłem sobie jasno sprecyzowany cel: „Będę potrafił nauczyć się każdego języka obcego w kilka miesięcy, dobrze się przy tym bawiąc” – nauka języków przysparzała mi ogromne problemy. Przyjrzyjmy się, co mogło być tego przyczyną.

1. Brak motywacji

W rzeczywistości brakowało mi tej wewnętrznej, pobudzającej do działania motywacji, która jest podstawowym warunkiem osiągania sukcesu w każdej dziedzinie. Spowodowane było to brakiem konkretnie wyznaczonych celów dotyczących języków. A prawda jest taka, że gdy nie mamy odpowiedniej motywacji, nie mamy też zaangażowania i determinacji, a ich miejsce zajmują zniechęcenie i rozczarowanie.

Często gdy przymierzałem się do nauki, nie wiedziałem, od czego zacząć. Prowadziło to do zniechęcenia i odkładania nauki na później. Teraz, gdy na to patrzę z perspektywy czasu, jest dla mnie oczywiste, że nie mogłem biec, gdyż nie miałem określonej drogi do przebycia i nie wiedziałem dokąd zmierzam. Powodowało to częste napotykanie ślepych uliczek.

2. Ograniczające przekonania

W szkole – jak prawie każdy – nabrałem wielu ograniczających przekonań dotyczących nauki. Oczywiście do momentu, kiedy stałem się świadomy tych ograniczeń i natychmiast się ich pozbyłem. Wcześniej nie miałem pojęcia, że nauka języków może być prosta i przede wszystkim przyjemna. Jak uważasz – dziecko ogranicza się, myśląc, że nauka jest trudna?

3. Brak odpowiednich narzędzi

Gdy zasiadałem do nauki, przepełniało mnie zniechęcenie, wynikające z zagnieżdżonych we mnie złych przekonań i braku jasno sprecyzowanych celów. Oprócz tego po prostu nie wiedziałem, jak mam się uczyć, żeby robić duże postępy i dobrze się przy tym bawić. Po przetestowaniu wielu technik muszę przyznać, że nawet te najmniej skuteczne przynosiły o niebo lepsze efekty niż te tradycyjne, wręcz średniowieczne metody. Ty jednak już niebawem poznasz tylko te najbardziej skuteczne i zaczniesz je stosować w praktyce.

4. Brak ciągłego kontaktu z językiem obcym

Gdy byliśmy małymi chłopcami i dziewczynkami, nauczyliśmy się jednego z najtrudniejszych języków świata – głównie przez to, że byliśmy bombardowani nim ze wszystkich stron.

Tak więc w Twoim wypadku wymarzoną sytuacją byłoby: mieszkać w kraju, gdzie ze wszystkich stron jesteś otoczony językiem, którego się uczysz. Gdy jednak tak nie jest, w pewien sposób jesteś pod tym względem nieco ograniczony. Dlatego jest ważne, żeby stworzyć sobie najbardziej sprzyjające ku temu środowisko.

Dzięki temu ebookowi posiądziesz wszystkie umiejętności, dzięki  którym osiągniesz pełen sukces w nauce języków i wytworzysz efekt synergii. Zaczniesz gnać do przodu jak rozpędzona lokomotywa, a wtedy nawet gruby mur nie będzie w stanie Cię zatrzymać. Gdy do tego dojdzie – Twoja nauka stanie się niesamowicie skuteczna, efektywna i przyjemna.

Rozdział V

CIĄGŁE OBCOWANIE Z JĘZYKIEM

Jak widzisz, uczenie się języków może być zajęciem łatwym i przyjemnym, wystarczy tylko trochę inaczej przetwarzać informacje.

Jednak sama nauka słówek, motywacja, techniki – to nie wszystko. Musisz być ze wszystkich stron otoczony językiem. Stworzyć ku temu odpowiednie środowisko i przełamać odpowiednie bariery psychiczne. Ważne jest, żebyś ograniczał swoje otoczenie polskojęzyczne i koncentrował się na tym, co dotyczy świata języka obcego.

1. Słuchanie

Jedną z najważniejszych przyczyn tego, że dzieci tak niewiarygodnie szybko uczą się języka, jest fakt, że ze wszystkich stron go słyszą. Dorośli przebywający za granicą ze swoimi dziećmi uczą się języka znacznie wolniej niż ich pociechy. Oczywiście nie jest to spowodowane tym, że nie brakuje im umiejętności do takich osiągnięć językowych, ale dzieję się tak dlatego, że dzieci otaczają się dźwiękami języka obcego znacznie „intensywniej”. Słuchają radia, oglądają telewizję, bawią się ze swoimi rówieśnikami itd., podczas gdy dorośli nie oglądają telewizji i nie słuchają radia, tłumacząc sobie, że to nie ma sensu, bo i tak nic by nie zrozumieli. Przeważnie nawet podczas rozmów używają swojego języka ojczystego. Dzieci się w ten sposób bawią i wcale im to nie przeszkadza. Dlatego każde dziecko uczy się języka, który je otacza. Tylko te dzieci, które wychowują się wśród głuchoniemych, nie nauczą się mówić.

Słyszałem o pewnym dziecku, które we wczesnych latach swojego dzieciństwa miało ciągły kontakt z aż trzema językami. Powodem tego były częste podróże i przeprowadzki rodziców. Ostatecznie okazało się, że świetnie potrafi porozumiewać się wszystkimi trzema językami, które je otaczały.

Zacznij otaczać się ze wszystkich stron dźwiękami języka. Słuchaj cały czas różnych nagrań. Nie przejmuj się tym, że nic nie rozumiesz, po jakimś czasie to się zmieni. Możesz słuchać audiobooków, radia, native speakera itd. Puść je i zrób tak, byś przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, zawsze, kiedy możesz, był otoczony językiem. Masz to słyszeć, a nie słuchać. Inaczej mówiąc – robisz to, co zawsze robisz, a nagranie idzie w tle. Robiąc cokolwiek, możesz przy okazji słuchać nagrań, na przykład czytając książki, sprzątając, podróżując itp.

Od kiedy są przenośne odtwarzacze, nie ma z tym już żadnego problemu. Możesz puszczać sobie nagrania nawet wtedy, gdy oglądasz jakiś film. Najważniejsze, aby cały czas być tymi dźwiękami otoczonym i nie chodzi mi tu bynajmniej o jakieś głośne ich słuchanie. Przy oglądaniu TV możesz przecież to robić ze znikomą głośnością.

Podczas takiego ciągłego słuchania (słyszenia), oprócz lepszego rozumienia, gramatyka wchodzi Ci przy okazji, bo słowa w zdaniach są przecież poprawnie gramatycznie poukładane. Wkuwanie reguł gramatycznych na pamięć po prostu w tym wypadku mija się z celem. Jednakże nie jest to użyteczne, jeśli chcesz komuś wytłumaczyć całą zasadę używania czasu Perfekt w języku niemieckim lub czegoś podobnego.

Mogę Ci powiedzieć, ze znajomość regułek gramatycznych potrzebna jest wyłącznie przy rozmowie z nauczycielami języka. W każdej innej sytuacji życiowej chodzi o naturalną znajomość tego, co i jak mówić, a to uzyskujesz poprzez ciągły kontakt z językiem.

Język obcy ma z reguły wiele dźwięków, których nie jesteśmy w stanie fizycznie usłyszeć. Profesor Alfred Tomatis przez wiele lat zajmował się problematyką głosu i słuchu zarówno wśród śpiewaków i muzyków, jak i innych ludzi. Badania profesora wykazały ścisłą zależność pomiędzy słuchem a głosem. Dlatego nie ma się co dziwić, że mamy nieprawidłową wymowę i akcent. Możemy jednak zacząć słyszeć te dźwięki, ale dopiero po ich „przyswojeniu”. Drogą ku temu jest częste słuchanie wymowy obcego języka. Na początku dźwięki te będą stanowić dla ciebie zwykłe tło, jednak po jakimś czasie Twój umysł przyzwyczai się do nich. W ten sposób melodia języka, akcent i rytm mowy będzie stawał się coraz Ci bliższy.

Również świetną metodą obcowania z językiem jest odsłuchiwanie tekstu, którego ogólną treść i sens już bardzo dobrze znamy. Wtedy już na samym początku możesz domyślać się znaczenia poszczególnych wyrazów. Możesz do tego wykorzystać program do głośnego odczytywania tekstu. Jest to bardzo proste. Wystarczy skopiować do odpowiedniego okienka takiego programu np. angielski tekst, wybrać rodzaj głosu – męski, żeński – i słuchać. Proponuję nagrać go sobie na odtwarzacz mp3 lub kasetę i jak najczęściej odsłuchiwać. Po jakimś czasie uświadomisz sobie, że wszystko rozumiesz. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie wydrukowanego tekstu nagrania.

Na początku przy tym „bełkocie” łatwiej Ci będzie wychwycić masę nowych słówek i zwrotów, jednocześnie czytając. Polecam także serwis http://www.voanews.com. Znajdują się tam gotowe audycje, z pełnymi skryptami do równoczesnego słuchania i czytania.

MATERIAŁY DO NAUKI

1. Pierwszy tysiąc słówek

Jest to zestaw słówek, dzięki którym możesz się sprawnie komunikować i wyłapywać kolejne nowe słowa z kontekstu podczas obcowania z językiem. Ponieważ język angielski jest aktualnie najbardziej praktyczny i potrzebny, dlatego właśnie w tym języku są poniższe zwroty. Jeśli potrzebujesz ich odpowiedników w innych językach, możesz je w tym celu przetłumaczyć. Jeśli to Ci jednak nie odpowiada, zajrzyj na forum. Tam będę systematycznie umieszczał słówka w różnych językach.

Zresztą nie tylko z pierwszego ale i z drugiego, a także trzeciego tysiąca. Żeby można było powiedzieć więcej, więcej i jeszcze więcej.

1. AT (et) – przy, w, na, o
2. BOY (boj) – chłopiec
3. BE (bi) – być
4.RIGHT (rajt) – prawy, dobry, poprawny
5. THEY (wej) – oni
6.MOVE (muw) – ruch, ruszać
7. HIS (hys) – jego
8.BEFORE (bifor) – przed
9. I (aj) – ja
10.MEAN (min) – złośliwy, średni, znaczyć
11.MUCH (macz) – dużo
12.AS (ez) – gdy, kiedy, ponieważ, (tak) jak
13.CAUSE (koz) – powód, przyczyna, potocznie: ponieważ
14.TURN (tern) – zakręt, skręcić, obrót
15.WITH (łyf) – z
16.FOR (for) – do, dla, po
17.LOW (loł) – nisko, cicho, niski, cichy
18.JUST (dżast) – tylko, właśnie
19.TO (tu) – do, na, po, za, dla, przy, ku, aby, żeby
20.FORM (form) – forma, tworzyć
21.ARE (ar) – są, jesteś (ty)
22.OLD (old) – stary
23.SAME (sejm) – taki sam, ten sam
24.DOES (das) – robić
25.TOO (tu) – także, za (np. za duży)
26.SET (set) – komplet, grupa
27.HAVE (hew) – mieć
28.HE (hi) – on
29.ON (on) – na, przy
30.SAY (sej) – mówić, powiedzieć
31.DIFFER (dyfer) – różnica, być innego zdania
32.AND (end) – i
33.SENTENCE (sentens) – zdanie
34.FROM (from) – od, z
35.WANT (łont) – chcieć
36.WHAT (łot) – co
37.GREAT (grejt) – świetnie
38.THROUGH (fru) – przez
39.OF (of) – z, o ,od
40.AIR (er) – powietrze
41.IS (ys) – jest (3 os. liczby poj.)
42.THAT (wet) – że, ten, tamten, to, który
43.VERY (weri) – bardzo
44.OUT (ałt) – na zewnątrz
45.ALSO (olso) – także
46.TELL (tel) – powiedzieć
47.LINE (lajn) – linia, lina, kolejka
48.HAD (hed) – mieć, miał, mieliśmy
49.PUT (put) – położyć
50.SOME (sam) – niektóre, kilka
51.PLAY (plej) – grać
52.WORD (łerd) – słowo
53.BY (baj) – przez
54.OR (or) – albo
55.HELP (help) – pomoc, pomagać
56.THINK (fynk) – myśleć, uważać
57.the – ten, ta, to, ci, te
58.YOU (ju) – ty
59.IT (yt) – to
60.HOT (hot) – gorący
61.WELL (łel) – cóż, dobrze
62.SMALL (smol) – małe
63.READ (rid) – czytać
64.HOME (hołm) – dom
65.WERE (łer) – byli, byłeś
66.LARGE (lardż) – olbrzymi
67.HERE (hir) – tutaj
68.EACH (icz) – każdy
69.SUCH (sacz) – taki
70.ADD (ed) – dodać
71.CAN (ken) – umieć, potrafić
72.BUT (bat) – ale
73.MUST (mast) – musieć
74.MANY (meny) – dużo, wiele
75.THEM (wem) – ich
76.WRITE (rajt) – pisać
77.WENT (łent) – poszedł, poszli
78.LIGHT (lajt) – światło, jasny, lekki
79.WHY (łaj) – dlaczego
80.BIG (byg) – duży
81.UP (ap) – na
82.OTHER (awer) – inne
83.EVEN (iwen) – równy, nawet
84.KIND (kajnd) – rodzaj
85.LONG (long) – długi
86.SELF (self) – swoje, sobie
87.HER (her) – jej
88.SEE (si) – widzieć
89.US (as) – nas
90.WAY (łej) – sposób, droga
91.FOLLOW (foloł) – iść za, stosować się do
92.HIGH (haj) – wysoki, wysoko
93.HIM (hym) – jego
94.HEAD (hed) – głowa, główny
95.COUNTRY (kantry) – państwo , wieś
96.SOUND (sałnd) – dźwięk , brzmieć
97.STUDY (stadi) – studiować, uczyć się
98.STAND (stend) – stoisko, stać
99.SHOULD (szud) – powinien
100.MOST (mołst) – najwięcej
101. …

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w pełnej wersji ebooka?

Więcej praktycznych porad dotyczących
szybkiej nauki języków obcych znajdziesz w  pełnej wersji ebooka


Podobne artykuły

Tags: , , , , , Darmowe

Leave a Reply

(required)

(required)


Arkusz II Słuchanie

Jak przygotować się do tej części matury? Jest to ciężka i żmudna praca i, niestety, czasochłonna. Trzeba po prostu...

Arkusz II Czytanie

Czytanie na poziomie rozszerzonym jest oczywiście o wiele trudniejsze niż na poziomie podstawowym. Tutaj masz do czynienia z oryginalnymi...

Arkusz II Struktury leksykalno-gramatyczne

W tej części matury najczęściej pojawia się test wielokrotnego wyboru, czyli multiple choice test. Jest to tekst, z którego usunięto...

Angielskie słówka (darmowy fragment)

W ciągu następnych kilkunastu minut masz szansę zapoznać się z rozwiązaniem i lekarstwem na wszystkie swoje problemy z nauką...

Angielskie zwroty

Przeczytaj jak zapamiętać 200 angielskich zwrotów w 100 minut?

Angielskie czasy

Poznaj 7 podstawowych czasów, które wystarczą Ci do sprawnej komunikacji w języku angielskim.

Szybka nauka języków obcych (darmowy fragment)

Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Techniki pamięciowe dla każdego

Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Matura ustna z języka angielskiego

Nie musisz być orłem z angielskiego, aby zdać maturę. Poznaj techniki, które w znacznym stopniu Ci to ułatwią.Egzaminator radzi,...

Listening (poziom podstawowy)

Słuchanie (listening) to jedna z trudniejszych części matury pisemnej. Dlaczego? Bo do niej już nie ma powrotu. Wysłuchasz dwa...