Arkusz III Struktury leksykalno-gramatyczne


Podobnie jak  w pisaniu, tak i w tym punkcie przygotowań do matury bez nauczyciela ani rusz. Zarówno wypracowanie, jak i struktury nauczyciel musi poprawić i wyjaśnić ci błędy.

W tym arkuszu wymagana jest stuprocentowa poprawność, czyli jak pomylisz się w pisowni w słowotwórstwie to punktów się nie przyznaje. Jak opuścisz jakieś słowo w parafrazach – również.

W strukturach mogą się pojawić następujące ćwiczenia:

  • uzupełnianie tekstu brakującymi słowami
  • słowotwórstwo
  • parafrazy

Niestety w tym punkcie wymagana jest już pełna znajomość gramatyki i bardzo rozbudowana znajomość słownictwa.

Uzupełnianie luk

Jest to bardzo podobne ćwiczenie do tzw. multiple choice (patrz też arkuszu II), ale w przeciwieństwie do niego nie masz czterech możliwości do wyboru, w ogóle nie masz wyboru – słowo musisz wymyślić sam.

Dwie najważniejsze rady:

1. Możesz wpisać tylko jedno słowo i czasem jest kilka odpowiedzi poprawnych. Dla pocieszenia dodam, że to są naprawdę proste słowa, choć czasem niełatwo na nie wpaść. Mogą to być, np.: have( I ………. never been to the USA), out( It turned ……….. out that john was innocent) itp. Jeśli brakuje słówka nie związanego z gramatyką to kluczowe jest zrozumienie całości zdania.

2. Jeśli chodzi o jednostkę gramatyczną to zawsze popatrz, co jest przed lub po luce. Jeśli po luce jest np., czasownik w trzeciej formie,  musisz wpisać jakąś strukturę gramatyczną, która tą trzecią formę wymusza np., have/has, had lub odpowiednią formę czasownika ‘to be’( strona bierna).

Słowotwórstwo

Maturzyści uważają je za prawdziwą zmorę. Masz krótki fragment tekstu, w którym, oczywiście, brakuje kilku słów. Obok masz podane rdzenie tych słówek, czyli ich najprostszą formę. Twoim zadaniem jest utworzyć z podanego słowa inne, tak aby pasowało do kontekstu. Np. Bears are very …………. Animals. I mamy podane słówko DANGER. Oczywiście prawidłową opcją jest dangerous. I w grę wchodzą nie tylko końcówki ale też przedrostki.

Jedna zasada: Nigdy nie jest możliwe przepisanie słówka bez zmian – zawsze trzeba coś zmienić. Zwróć szczególną uwagę na dwie rzeczy: czy nie potrzeba wstawić słówka o przeciwnym znaczeniu, np: przedrostki un, im, in itp., lub czy przypadkiem nie trzeba też wstawić liczby mnogiej. Kolejną rzeczą, która może ułatwić ci ci zadanie to wiedza jakiej części mowy potrzebujesz: czasownika, rzeczownika, przymiotnika lub może przysłówka.

Parafrazy

Zawsze jest ich pięć. Mogą być dwojakiego rodzaju.

Pierwszy polega na tym, że masz zdanie źródłowe, początek i koniec zdania poniżej niego. Twoje zadanie polega na tym, że masz dokładnie przekazać sens zdania źródłowego używając podanego słówka. Pod żadnym pozorem nie możesz zmienić podanego słówka.

Np.: I haven’t seen him for three years. Jest to nasze zdanie źródłowe.

Poniżej mamy The ………………………. him was three years ago.

Podane słówko to TIME.

I piszemy: The last time I saw him was three jears ago.

To jest pierwszy rodzaj parafraz i jest on najczęstszy.

Drugi polega bardziej na tłumaczeniu – po prostu w pewnej części zdania mamy wtrącony fragment w języku polskim, który należy przetłumaczyć. Np.: ……………………(im więcej jesz), the fatter you become. Oczywiście prawidłową odpowiedzią jest: the more you eat.

Jak się przygotować do tej części egzaminu?

Praca, praca, praca. Trzeba przerobić odpowiednią liczbę parafraz, ćwiczeń na słowotwórstwo i tekstów z lukami pod okiem doświadczonego nauczyciela. I pamiętaj: tylko początek będzie trudny, potem jest już coraz łatwiej.

Tomasz Celej

Podobne artykuły

Tags: , Matura (rozszerzona)

Leave a Reply

(required)

(required)


Arkusz II Słuchanie

Jak przygotować się do tej części matury? Jest to ciężka i żmudna praca i, niestety, czasochłonna. Trzeba po prostu...

Arkusz II Czytanie

Czytanie na poziomie rozszerzonym jest oczywiście o wiele trudniejsze niż na poziomie podstawowym. Tutaj masz do czynienia z oryginalnymi...

Arkusz II Struktury leksykalno-gramatyczne

W tej części matury najczęściej pojawia się test wielokrotnego wyboru, czyli multiple choice test. Jest to tekst, z którego usunięto...

Angielskie słówka (darmowy fragment)

W ciągu następnych kilkunastu minut masz szansę zapoznać się z rozwiązaniem i lekarstwem na wszystkie swoje problemy z nauką...

Angielskie zwroty

Przeczytaj jak zapamiętać 200 angielskich zwrotów w 100 minut?

Angielskie czasy

Poznaj 7 podstawowych czasów, które wystarczą Ci do sprawnej komunikacji w języku angielskim.

Szybka nauka języków obcych (darmowy fragment)

Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Techniki pamięciowe dla każdego

Jak wykorzystać moc swojego umysłu poprzez efektywne techniki pamięciowe i zapamiętać wszystko czego potrzebujesz?

Matura ustna z języka angielskiego

Nie musisz być orłem z angielskiego, aby zdać maturę. Poznaj techniki, które w znacznym stopniu Ci to ułatwią.Egzaminator radzi,...

Listening (poziom podstawowy)

Słuchanie (listening) to jedna z trudniejszych części matury pisemnej. Dlaczego? Bo do niej już nie ma powrotu. Wysłuchasz dwa...